سه شنبه 28 آبان 98

حسن روحانی روی یک ریل استاندارد یا به اندازه کافی پخته و اندیشیده قرار ندارد. کسانی که او را مظهر عقلانیت در سیاست‌ورزی می‌دانستند باید بزودی در دیدگاه خود تجدیدنظر کنند. عقلانیت در سیاست جای خود را به احساسات خامی داده که ریشه آن بن‌بست ناشی از فساد و ناکارآمدی است و من تعجب نمی‌کنم اگر این بن‌بست به سرعت به انتحارهای بزرگ هم بینجامد
نبرد واقعی اراده‌ها در لبنان است که اگر فتنه‌گران موفق شوند حزب‌الله را هدف قرار دهند- که نمی‌شوند- آمریکا و صهیونیست‌ها به بخش مهمی از اهداف خود در منطقه رسیده‌اند.
واکنش جامعه ایرانی و رهبران انقلاب اسلامی نسبت به سیاست آمریکا براساس قالب‌های فرهنگ ایرانی و ژئوپلیتیک ایران شکل گرفته است. نشانه‌هایی از «بیگانه‌هراسی» در ذهنیت جامعه، فرهنگ و حوزه کنش سیاسی ایرانی وجود دارد.
بیش از دو سال است که منتقدان لوایح مرتبط با FATF‌، از جمله پالرمو و CFT‌، علت مخالفت خود را با دلایل مستحکم و مستند حقوقی اعلام کرده و تصویب این لوایح از سوی دولت را فاجعه‌بار دانسته‌اند ولی دولت به هیچیک از آنها - تاکید می‌شود که به هیچیک از آن دلایل مستند و مستحکم- پاسخ نداده است!
یادداشت
اگر جایی کار تعطیل است برای آنکه امید به کدخدا دارند و از خدا و یاری ملت بریده‌اند. اگر جایی کار تعطیل است برای این است معتقد نیستند از نخبگان علمی در حوزه و دانشگاه و نیز مردم کاری ساخته است. فکر می‌کنند تنها راه فقط «مذاکره»، «سازش» و نهایتا تسلیم است.
یادداشت
در شرایط دشوار منطقه و لبنان، جریان‌های وابسته به بیگانگان که سال‌ها اموال مردم لبنان را با زدوبند غارت نموده و در مقابل توده‌های ضعیف قدرت پاسخگویی نداشته و از طرفی بوی چاه‌های نفت و گاز مناطق شمالی و شرقی این کشور نیز به مشام آنها رسیده است، خواب‌های آشفته‌ای برای عروس غرب آسیا دیده‌اند.
یادداشت
فرمایشات رهبر انقلاب در خصوص تحولات لبنان و عراق، برخلاف آنچه مخالفان جمهوری اسلامی بیان کردند، ورود در جبهه‌بندی کنونی داخل لبنان و عراق نبود و کفه ترازویی را به نفع کسی سنگین و یا به ضرر کسی سبک نکرد. آنچه در این سخنرانی بیان شد، دغدغه‌ای بود که توجه به آن برای همه طیف‌های لبنانی و عراقی لازم و راهگشاست.
یادداشت
چرا با وجود هشدارهای جدی کارشناسان نسبت به مخاطرات حکمرانی در عصر فضای مجازی هنوز هم فضای مجازی در کشورهای غرب اسیا جدی گرفته نمی‌شود و همچنان شاهد بی توجهی و کوچک شمردن منطق حاکم بر این فضا توسط دولتمردان و احزاب سیاسی هستیم .
یادداشت
امروز تمامی اسناد و شواهد موجود به وضوح حکایت از آن دارند که فتنه اخیر در عراق از سوی سفارتخانه‌های آمریکا و عربستان مدیریت می‌شود بنابراین بدون کم‌ترین تردیدی می‌توان نتیجه گرفت تسخیر این دو کانون فساد و فتنه، اولین و ضروری‌ترین گام برای مقابله با ناآرامی‌های اخیر عراق است.
مالک شریعتی
ثروتمندترین افراد جامعه، نزدیک به ۱۱ برابر بیشتر از فقیرترین قشر مردم از توزیع یارانه انرژی بهره می‌برند؛ درحالی‌که براساس مفهوم «یارانه» دقیقاً باید برعکس این عمل شود و یارانه بیشتر به افراد نیازمندتر تخصیص یابد.